Opublikowano Dodaj komentarz

Dlaczego ludzie popadają w anoreksję?

anoreksja dlaczego ludzie w nią popadają

Anoreksja to inaczej jadłowstręt psychiczny. Osoby cierpiące na tę przypadłość najczęściej dążą do zmniejszenia masy ciała za wszelką cenę. Niestety ich obraz postrzegania siebie jest tak zakrzywiony, że nie przestają się obsesyjnie odchudzać nawet, gdy są już chorobliwie chude. Ma to odzwierciedlenie w organizmie, który zatrzymuje stopniowo pracę najmniej potrzebnych organów, ponieważ nie posiada już energii, by utrzymać prawidłowe funkcjonowanie całego ciała.

Anoreksja – powody

Wbrew pozorom na anoreksję nie zapadają tylko osoby otyłe, które nagle zaczęły się obsesyjnie odchudzać i – przerażone możliwością powrotu do dawnej wagi – nie umieją przestać. Wieloletnie badania nadal nie są wstanie podać jednoznacznych przyczyn anoreksji, jednak ich podłoża szuka się w specyficznym sposobie przeżywania siebie i relacji z innymi. Często towarzyszą temu stany depresyjne, zaburzenia osobowościowe. Większość problemów ma swój początek w okresie dorastania, gdy człowiek mierzy się z szeregiem zmian zachodzących w jego ciele i psychice. Zdarza się jednak, że jadłowstręt psychiczny diagnozowany jest również u niemowląt czy osób w podeszłym wieku. Zdarza się, że choroba ma swoje źródła w otoczeniu chorego – np., gdy młoda osoba nie ma żadnej kontroli nad swoim życiem zaczyna kontrolować obsesyjnie to, co je, mając złudne poczucie, że ma chociaż kontrolę nad swoim ciałem. Anoreksja może mieć także podłoże genetyczne: jak choroby układu pokarmowego czy niekorzystne czynniki w czasie życia płodowego. Nie bez winy są także czynniki kulturowe: nacisk na idealną figurę, przekłamane i zbyt idealne zdjęcia w gazetach, wyśmiewanie się z otyłości.

Anoreksja – jak leczyć?

W skutecznym leczeniu anoreksji duży wpływ ma czas, kiedy została wykryta. Im szybciej, tym mniejsza bariera psychiczna chorego do pokonania i mniejsze szkody wyrządzone organizmowi. Niestety osoby chore umieją się bardzo dobrze ukrywać i często choroba jest odkryta przez otoczenie przypadkiem. Ważne jest zrozumienie, że samo powtarzanie chorej osobie „że ma jeść” i wpychanie jej jedzenia siłą nic nie da – osoby chore często znajdują inny sposób na pozbycie się jedzenia z swojego organizmu, np. poprzez wymioty czy środki przeczyszczające, przechodząc w ten sposób z jednej choroby w kolejną.

Leczenie anoreksji to często bardzo długotrwały i skomplikowany proces. Wiele zależy od procesu diagnostycznego. Za podobnymi objawami stoją bardzo zróżnicowane przyczyny. Czasem choroba ma dość nieszkodliwy przebieg i niewielkie interwencje terapeutyczne okazują się być wystarczające, żeby zażegnać chwilowy kryzys. Często jednak problem okazuje się poważniejszy, głęboko wrośnięty w strukturę samej rodziny. Wtedy leczenia wymaga cała rodzina. Terapią indywidualną objęta jest chora i równolegle prowadzi się terapię systemową rodziny pacjentki/pacjenta.

Zdarza się, że problem osadzony jest głęboko, w strukturze osobowości pacjentki. To znacząco komplikuje proces leczenia, tym bardziej, że chora ma zazwyczaj słaby albo żaden świadomy kontakt ze swoimi uczuciami, potrzebami, wewnątrz psychicznymi konfliktami. Wszystko to jest „umieszczone” w ciele i poprzez ciało „od-reagowywane”. Warto pamiętać, że to poważny problem psychiczny, który nieleczony w wielu przypadkach kończy się zmianami chorobowymi w organizmie a czasem śmiercią. Ważne więc, żeby reagować, gdy widzimy lub podejrzewamy problem w naszym otoczeniu, niejako przejmując odpowiedzialność za chorego, który, przynajmniej na początku terapii, nie będzie w stanie rozpoznać u siebie potrzeby leczenia.

Opublikowano Dodaj komentarz

Jak zostać optykiem?

Jak zostać optykiem?

Prowadzenie własnego zakładu optycznego czy też pracowanie w zawodzie optyka wiąże się z wieloma korzyściami. Tym bardziej, że z różnego typu wadami wzorku boryka się coraz więcej osób i stały się one niemalże plagą XXI wieku. Z całą pewnością klientów więc nie zabraknie. Postęp technologiczny przyniósł ze sobą wiele dobrego, ale niestety także złego, gdyż wiele urządzeń ma negatywny wpływ na nasz narząd wzroku i pogarsza widzenie. Rynek optyczny rośnie zatem w siłę, gdyż okularów potrzebują nie tylko seniorzy, ale także młode osoby, w tym dzieci. Pojawia się zatem pytanie, jak zostać optykiem?

Zostać optykiem można na wiele sposobów i to na różnych stopniach kształcenia. Czasami wystarczy ukończyć technikum o odpowiednim profilu, po czym uzyskać tytuł zawodowy czy też dyplom mistrza w zawodzie optyk okularowy. Innym sposobem jest ukończenie szkoły policealnej oraz dyplomu technika optyka. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak udanie się na studia, gdyż dzięki wykształceniu wyższemu ma się większą szanse na zdobycie upragnionego stanowiska i pozyskanie szerokiego grona klientów. W tym celu warto wybrać się na studia na kierunku optyka czy też optometrii. Jeśli chodzi o optykę, to do wyboru jest optyka okularowa lub specjalność inżynieria optyczna. Praca w zawodzie optyka jest ściśle związana z matematyką, fizyka i biologią. Konieczne jest bycie dokładnym i posiadanie zdolności manualnych. Nie obejdzie się także bez kompetencji społecznych i zmysłu estetycznego.

Co z zarobkami? Piastowanie stanowiska optyka w salonie optycznym wiąże się z otrzymaniem średniego wynagrodzenia w wysokości  od dwóch i pół do trzech tysięcy złotych. Jeśli optyk prowadzi własną działalność, to oczywiście może liczyć na jeszcze większe zarobki. Trzeba jednak wówczas pamiętać o tym, że otwarcie własnego salonu optycznego wiąże się z niemałymi wydatkami. Założenie i wyposażenie salonu w profesjonalny sprzęt to inwestycja z rzędu kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Opublikowano Dodaj komentarz

Czy warto kupować tanią odzież medyczną?

odzież medyczna

Ubrania medyczne zobowiązani są nosić nie tylko profesjonalni lekarze, ale również praktykujący w szpitalu studenci. Bardzo często decydują się oni na zakup najtańszych dostępnych kompletów. Czy takie rozwiązanie jest opłacalne?

Dopasowanie odzieży medycznej

Odzież medyczna powinna być odpowiednio dopasowana do reguł, które obowiązują w danej placówce medycznej. Strój warto też dobrze dopasować do budowy ciała i kształtu sylwetki, dzięki czemu będzie zapewniał komfort i wygodę podczas wykonywania różnych obowiązków. Podstawą wyposażenia powinny być co najmniej dwa komplety ubrań medycznych na zmianę oraz para obuwia medycznego. Dobry producent odzieży medycznej posiada w swoim asortymencie zarówno odzież praktykancką, jak i ubrania dla lekarzy zawodowych. Oferuje liczne wyprzedaże, promocje oraz inne zniżki, dzięki czemu wysokiej jakości ubrania da się kupić za bardzo rozsądną i atrakcyjną cenę.

Komplet odzieży medycznej

Standardowy komplet odzieży medycznej składa się z charakterystycznej bluzy oraz spodni. Zestaw ten powinien znajdować się w garderobie każdego przyszłego ratownika medycznego lub pielęgniarki. Dobrej jakości ubrania medyczne nie krępują ruchów, a zarazem zapewniają profesjonalny wygląd. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, skóra może w nich oddychać. Korzystając z oferty sklepów, warto jednak zwrócić uwagę na zastosowanie wysokogatunkowych materiałów oraz nienaganną jakość wykonania. Dzięki temu nawet pomimo niskiej ceny, komplet spełniać będzie wszystkie wymagania narzucane przez placówkę medyczną.

Obuwie medyczne

Żaden strój medyczny nie jest kompletny bez odpowiedniego obuwia. Na praktykach studenckich sprawdzają się przede wszystkim chodaki, drewniaki lub klapki damskie i męskie, a także balerinki. Dobrym rozwiązaniem jest obuwie skórzane, najlepiej dopasowane do kształtu stopy. Odpowiednio dobrane buty nie obcierają naskórka, niwelują nadmierne pocenie stóp i pozwalają skórze swobodnie oddychać, co znacząco ułatwia wykonywanie pracy w ruchu.

Opublikowano Dodaj komentarz

Kiedy jest potrzebne badanie wzroku?

badanie wzroku

Oczy należą do najważniejszych narządów w ludzkim organizmie. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie odbija się negatywnie na wielu aspektach codziennego życia. Wiele chorób oczu i wad wzroku zdiagnozować można stosunkowo wcześnie. W przypadku rozpoznania charakterystycznych objawów bólowych, zaburzeń ostrości czy zawężenia pola widzenia, warto jak najszybciej udać się do okulisty i rozpocząć leczenie.

Objawy wymagające interwencji lekarza okulisty

Do lekarza okulisty należy się zgłosić, jeżeli występują pewne charakterystyczne objawy. Dotyczy to na przykład częstego mrugania, a także mrużenia oczu podczas oglądania telewizji oraz czytania. Problemem mogą być również stale się powtarzające stany zapalne spojówek i powiek oraz bóle głowy. Badanie wzroku wskazane jest zwłaszcza w sytuacji, gdy w rodzinie pacjenta występowały choroby wzroku. Dotyczy to na przykład jaskry oraz zmętnienia soczewki, czyli tak zwanej zaćmy. Warto więc zadbać o odpowiednią profilaktykę i badać się przynajmniej raz w roku.

Wady wzroku i inne zmiany

Okulistę powinny regularnie odwiedzać nie tylko osoby, które cierpią na wady wzroku i noszą okulary. Wizyta u specjalisty konieczna jest także w przypadku wystąpienia zmian zapalnych oczu oraz rozrostów w obrębie powiek lub gałki ocznej. Zmiany te nierzadko doprowadzają do pogorszenia widzenia, a w następstwie nawet całkowitej utraty wzroku. W dziedzinie takiej, jak komputerowe badanie wzroku jest w stanie zaoferować dostęp do wielu doskonale wyposażonych placówek medycznych.

Wskazania do okresowego badania wzroku

Do okulisty powinny regularnie wybierać się osoby po czterdziestym roku życia. Z wiekiem wady wzroku się pogłębiają, a choroby wzroku mogą jeszcze bardziej się rozwijać. Dzięki okresowemu badaniu wykonywanemu przez okulistę, możliwe jest też wcześniejsze wykrycie schorzeń przebiegających bezobjawowo w początkowej fazie. Pacjenci cierpiący np. na jaskrę, zazwyczaj zgłaszają się do lekarza dopiero po znacznym ubytku pola widzenia, co w przypadku tej choroby okazuje się niestety procesem nieodwracalnym.

Opublikowano Dodaj komentarz

Jak działa biorezonans?

jak działa biorezonans

Choć jest metodą, która znana była już w XX w., to wciąż bywa mylona i błędnie interpretowana. Zazwyczaj mylnie kojarzona jest z diagnostyką i rezonansem magnetycznym. Tymczasem biorezonans nie jest sprawdzoną i uznaną metodą służącą wykrywaniu choroby, a stanowi formę niekonwencjonalnej terapii, która może pomóc zauważyć i zwalczyć wiele chorób. Sprawdźmy, jak działa biorezonans.

Charakterystyka

Biorezonans to forma terapii, która swoje początki ma już na początku XX w. Na wstępie należy zaznaczyć, że nie jest to metoda naukowa, a raczej związana jest ona z medycyną niekonwencjonalną. Jej powstaniu towarzyszyła myśl technologiczna związana ze sztuką akupresury. Forma terapii została opracowana przez Franza Morella oraz Ericha Rasche.

Jak działa biorezonans?

Biorezonans może być wykorzystywany na dwóch polach, zarówno diagnostycznym, jak i leczniczym. Głównym elementem biorezonansu jest wykorzystanie właściwości wibracji elektromagnetycznych. Twórcy tej metody opatentowali technikę MORA, której założenia stwierdzają, że każdy patogen charakteryzuje się swoją własną i samodzielną częstotliwością drgań. Otwiera to możliwość ich wykrycia w organizmie, a także zasygnalizowania obecności zmian chorobowych. Z kolei forma terapeutyczna polega na poddawaniu pasożytów i drobnoustrojów drganiom, wywoływanym właśnie przez impuls elektromagnetyczny. Taka czynność ma przyczyniać się do osłabienia ich struktury, a w efekcie końcowym ich rozpadu. Biorezonans polecany jest w takich przypadkach jak: borelioza, grzybica czy występowanie innych pasożytów w organizmie.

Przebieg badania

Biorezonans, którego celem jest identyfikacja choroby, to proces długotrwały. Zazwyczaj trwa ok. dwóch godzin. Przebieg jest dosyć spokojny, choć mogą występować odczucia nieprzyjemnie kojarzone, jak np. mrowienie kończyn czy uczucie drętwienia. Pacjent w pozycji siedzącej trzyma w rękach specjalistyczne pręciki, którymi przepływa prąd o różnym stopniu natężenia. Dzięki temu przepływa on także przez ciało pacjenta.

Przebieg terapii

Podczas terapii, podobnie jak w przypadku badania, ciało pacjenta zostaje poddane przepływowi prądu. Jego funkcja jest prosta. Ma za zadanie poddawać w drgania niekorzystne patogeny, które w wyniku tego procesu zostają uszkodzone.

Opublikowano Dodaj komentarz

Gdzie kupić ubrania medyczne?

ubrania medyczne

Odzież medyczna jest niezbędna dla wszystkich pracowników służby zdrowia. Bez względu czy jest to lekarz z przychodni rejonowej, neurochirurg, pielęgniarka, salowa, czy ratownik medyczny, każdy z pracowników tego sektora musi być wyposażony w specjalistyczne ubrania medyczne.

Czym kierować się, wybierając ubrania medyczne?

Na specjalistyczną odzież medyczną składa się kitel lekarski, spodnie lub spódnica, fartuch, czepek oraz obuwie medyczne. W zależności od rodzaju specjalizacji, oddziału oraz zakresu wykonywanej pracy, zestaw odzieży może się od siebie różnić, krojem, kolorystyką, oraz elementami. Ratownicy medyczni potrzebują ubrań odblaskowych, widocznych, wykonanych z mocnych tkanin, zabezpieczających przed pracą w trudnych warunkach, natomiast pracownicy szpitala muszą mieć przede wszystkim odzież łatwą w utrzymaniu czystości, lekką, przewiewną, z naturalnych tkanin. Istnieje wielu producentów odzieży medycznej, którzy oferują szereg ciekawych fasonów, wzorów oraz tkanin, które poza swoją podstawową funkcją sprawią również, że lekarz będzie czuł się komfortowo i modnie, a jako że lekarz też człowiek, to dbanie o wygląd zewnętrzny również dotyczy służby zdrowia.

Zakup ubrań medycznych

Aby kupić dobre, sprawdzone i trwałe ubrania medyczne, sklep musi być wyspecjalizowany w tego typu asortymencie. Tylko doświadczeni sprzedawcy, współpracujący bezpośrednio z najlepszymi producentami odzieży medycznej zapewnią produkty komfortowe i bezpieczne. Lekarz musi posiadać kilka kompletów odzieży roboczej, dlatego korzystniej jest zamawiać ją zbiorowo u sprawdzonego sprzedawcy. Nie w każdym sklepie z odzieżą roboczą lekarze znajdą dla siebie odpowiednie ubrania, lepiej poszukać specjalistycznego sklepu, zajmującego się tylko i wyłącznie ubraniami medycznymi. Możemy wtedy liczyć na większy wybór wzorów czy kolorów, a także na fachową wiedzę w tej dziedzinie.

Wygodne, komfortowe i trwałe ubrania medyczne są bardzo ważne w pracy lekarza, zapewniają wygodę, odpowiednią wentylację, a także zachowanie czystości, co jest niezbędne w pracy lekarza.

Opublikowano Dodaj komentarz

Lekarski fach

Jednym z najbardziej prestiżowych kierunków studiów jest medycyna. Od dawien dawna zawód lekarza cieszył się wszechobecnym szacunkiem i zaufaniem. Dzisiaj jest to niewątpliwe jeden z najbardziej pożądanych zawodów, zapewniających pewny etat. Jednocześnie medycyna jest również jednym z najtrudniejszych kierunków, wymagających od studentów pełnego zaangażowania, a od lekarzy ogromnej wiedzy, odporności na stres i poczucia taktu w kontakcie z pacjentem. Pełna dyskrecja, profesjonalizm i życzliwość ludzka to cechy, które każdy praktykujący lekarz powinien posiadać. Medycyna często bywa nie tylko zawodem, ale i pasją, mówi się, że wybierają ją ludzie z powołaniem. Mimo wielkiego prestiżu kolejne kroki na szczeblach awansu są w medycynie okupione wieloma wyrzeczeniami i ciężką pracą. Zdobycie konkretnej specjalizacji nie jest łatwe, co spowodowane jest sporą konkurencją. Praca w szpitalu, dyżury nocne, izba przyjęć to droga, którą każdy stażysta musi przejść. To praca dla wytrwałych, silnych psychicznie ludzi, która wymaga wiele wysiłku, ale daje też ogrom satysfakcji.

Opublikowano Dodaj komentarz

Blisko medycyny

Zdrowie człowieka wymaga wielu zabiegów, gdyż rzadko się zdarza by geny łaskawie obdarowały nas dobrym zdrowiem przez długie lata. Medycyna zna takie przypadki, lecz na zasadzie wyjątku, gdy do lekarza zgłasza się pacjent osiemdziesięcioletni, który nigdy nie chorowała aż do teraz. Zazwyczaj nie mamy tyle szczęścia, a choroby wpisane są w nasze życie codzienne. I choć medycyna wciąż wynajduje nowe medykamenty, to i tak wobec wielu przypadków pozostaje bezradna. Utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji wymaga nie lada zabiegów i pracy. Na całokształt składa się zdrowa dieta, która jest oparta na świeżych produktach i na umiarze, gdyż współczesny człowiek systematycznie się przejada i wcale nie dba o racjonalne odżywianie. Następną bardzo ważną rzeczą jest ruch, który daje sprawność i pomaga utrzymać dobrą kondycję do późnej starości. Medycyna również wielokrotnie powtarza, że najważniejsza jest profilaktyka. Zapobieganie chorobom, to połowa sukcesu, a więc regularne badania, reagowanie na niepokojące zmiany w organizmie, oraz dokładna obserwacja swojego zdrowia na co dzień.