Jak zostać optykiem?

Prowadzenie własnego zakładu optycznego czy też pracowanie w zawodzie optyka wiąże się z wieloma korzyściami. Tym bardziej, że z różnego typu wadami wzorku boryka się coraz więcej osób i stały się one niemalże plagą XXI wieku. Z całą pewnością klientów więc nie zabraknie. Postęp technologiczny przyniósł ze sobą wiele dobrego, ale niestety także złego, gdyż wiele urządzeń ma negatywny wpływ na nasz narząd wzroku i pogarsza widzenie. Rynek optyczny rośnie zatem w siłę, gdyż okularów potrzebują nie tylko seniorzy, ale także młode osoby, w tym dzieci. Pojawia się zatem pytanie, jak zostać optykiem?

Zostać optykiem można na wiele sposobów i to na różnych stopniach kształcenia. Czasami wystarczy ukończyć technikum o odpowiednim profilu, po czym uzyskać tytuł zawodowy czy też dyplom mistrza w zawodzie optyk okularowy. Innym sposobem jest ukończenie szkoły policealnej oraz dyplomu technika optyka. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak udanie się na studia, gdyż dzięki wykształceniu wyższemu ma się większą szanse na zdobycie upragnionego stanowiska i pozyskanie szerokiego grona klientów. W tym celu warto wybrać się na studia na kierunku optyka czy też optometrii. Jeśli chodzi o optykę, to do wyboru jest optyka okularowa lub specjalność inżynieria optyczna. Praca w zawodzie optyka jest ściśle związana z matematyką, fizyka i biologią. Konieczne jest bycie dokładnym i posiadanie zdolności manualnych. Nie obejdzie się także bez kompetencji społecznych i zmysłu estetycznego.

Co z zarobkami? Piastowanie stanowiska optyka w salonie optycznym wiąże się z otrzymaniem średniego wynagrodzenia w wysokości  od dwóch i pół do trzech tysięcy złotych. Jeśli optyk prowadzi własną działalność, to oczywiście może liczyć na jeszcze większe zarobki. Trzeba jednak wówczas pamiętać o tym, że otwarcie własnego salonu optycznego wiąże się z niemałymi wydatkami. Założenie i wyposażenie salonu w profesjonalny sprzęt to inwestycja z rzędu kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Dodaj komentarz