Kiedy jest potrzebne badanie wzroku?

Oczy należą do najważniejszych narządów w ludzkim organizmie. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie odbija się negatywnie na wielu aspektach codziennego życia. Wiele chorób oczu i wad wzroku zdiagnozować można stosunkowo wcześnie. W przypadku rozpoznania charakterystycznych objawów bólowych, zaburzeń ostrości czy zawężenia pola widzenia, warto jak najszybciej udać się do okulisty i rozpocząć leczenie.

Objawy wymagające interwencji lekarza okulisty

Do lekarza okulisty należy się zgłosić, jeżeli występują pewne charakterystyczne objawy. Dotyczy to na przykład częstego mrugania, a także mrużenia oczu podczas oglądania telewizji oraz czytania. Problemem mogą być również stale się powtarzające stany zapalne spojówek i powiek oraz bóle głowy. Badanie wzroku wskazane jest zwłaszcza w sytuacji, gdy w rodzinie pacjenta występowały choroby wzroku. Dotyczy to na przykład jaskry oraz zmętnienia soczewki, czyli tak zwanej zaćmy. Warto więc zadbać o odpowiednią profilaktykę i badać się przynajmniej raz w roku.

Wady wzroku i inne zmiany

Okulistę powinny regularnie odwiedzać nie tylko osoby, które cierpią na wady wzroku i noszą okulary. Wizyta u specjalisty konieczna jest także w przypadku wystąpienia zmian zapalnych oczu oraz rozrostów w obrębie powiek lub gałki ocznej. Zmiany te nierzadko doprowadzają do pogorszenia widzenia, a w następstwie nawet całkowitej utraty wzroku. W dziedzinie takiej, jak komputerowe badanie wzroku jest w stanie zaoferować dostęp do wielu doskonale wyposażonych placówek medycznych.

Wskazania do okresowego badania wzroku

Do okulisty powinny regularnie wybierać się osoby po czterdziestym roku życia. Z wiekiem wady wzroku się pogłębiają, a choroby wzroku mogą jeszcze bardziej się rozwijać. Dzięki okresowemu badaniu wykonywanemu przez okulistę, możliwe jest też wcześniejsze wykrycie schorzeń przebiegających bezobjawowo w początkowej fazie. Pacjenci cierpiący np. na jaskrę, zazwyczaj zgłaszają się do lekarza dopiero po znacznym ubytku pola widzenia, co w przypadku tej choroby okazuje się niestety procesem nieodwracalnym.

Dodaj komentarz